Opłaca się oszczędzać wodę

Oprócz tego, że powinniśmy oszczędzać wodę ze względu na ekologię, musimy też brać pod uwagę wydatki związane z jej używaniem i naszymi zaniedbaniami.

Koszty zużycia wody i tym samym odprowadzania ścieków systematycznie rosną. Często bywa tak, że lejąca się szerokim strumieniem woda z naszych kranów to nie odpowiedź na nasze autentyczne potrzeby, ale efekt zaniedbań lub niedopatrzeń. Już dzieciom tłumaczy się, że podczas szorowania zębów należy zakręcić kran, ale sami dorośli rzadko zastanawiają się w jakich ilościach i do czego używają wody.

- Poza zdroworozsądkowym korzystaniem z tego dobra, powinniśmy sami w sobie wyrobić nawyk regularnego sprawdzania naszych instalacji i sprzętów. Na awarie sieci wodociągowych nie mamy wpływu, ale usterki w domowych instalacjach to już kwestia wyłącznie samych mieszkańców, którzy z reakcją na kapiący kran lub zepsutą spłuczkę potrafią czekać całymi tygodniami lub miesiącami. Wszystko to wydaje się być mało istotnym problemem, jednak warto uświadomić sobie, że jeśli co trzy sekundy z kranu kapie kropla wody, to przez godzinę uzbiera się prawie szklanka, a przez rok 17 stulitrowych wanien. Krople kapiące co pół sekundy, to w ciągu godziny prawie dwa litry wody, a po roku aż 158 stulitrowych wanien. Jeszcze większe straty powoduje uszkodzona spłuczka. Strużka wody o grubości około 1 mm to strata dziewięciu litrów wody na godzinę, co po roku może wypełnić prawie 80 000 litrów wody - mówi Jerzy Bednarz, Zastępca Prezesa LSM ds. techniczno-eksploatacyjnych.

W sierpniu tego roku udało się wychwycić duży wzrost zużycia w jednym z mieszkań. Okazało się, że od końca czerwca do połowy sierpnia zepsuta spłuczka wygenerowała dodatkowe koszty za wodę w wysokości około 3,5 tysiąca złotych. A pamiętajmy, że płacimy również za ścieki.

Dlatego ponownie prosimy o regularne sprawdzanie swoich sprzętów. W przypadku stwierdzenia awarii, możecie Państwo poinformować Dział TOZ LSM, który nieodpłatnie wymieni zakupiony przez Państwa sprzęt.

Niech nasza przezorność pójdzie na zdrowie naszej planecie i nie obciąża naszych portfeli.

           

 

 

Powrót na górę